Jak wykazują wyniki badania „Kobiety na kierowniczych stanowiskach" 40% Polaków uważa, że nie ma żadnej zależności pomiędzy płcią a byciem dobrym kierownikiem. Badanie przeprowadziła firma Manpower.
Ankietowani, którymi były osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki HR w przedsiębiorstwach różnej wielkości, odpowiedzieli na 7 pytań dotyczących kobiet na kierowniczych stanowiskach. Według 40% z nich płeć nie ma związku z byciem dobrym szefem, 30% za lepszego przełożonego uważa mężczyznę, a 15% - kobietę.
Pytani o to, czy ich zdaniem potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństwem, 52% ankietowanych twierdzi, że taka zależność istnieje. W tej grupie znajduje się 55% kobiet i 46% mężczyzn.Według 41% ankietowanych (46% mężczyzn i 38% kobiet) obowiązki związane z posiadaniem rodziny nie wpływają na ograniczenie potencjału zawodowego kobiet.
Mimo, że duży procent respondentów jest zdania, że obowiązki związane z życiem rodzinnym mają negatywny wpływ na potencjał zawodowy kobiet, 64% ankietowanych zna kobiety, które zajmują wyższe stanowisko kierownicze i są jednocześnie matkami. Jednocześnie 36% badanych uważa, że kobiety nigdy nie będą zajmowały 50% i więcej wyższych stanowisk kierowniczych w czołowych firmach. Sceptycyzm w tej kwestii przejawiają zarówno kobiety (37%), jak i mężczyźni (34%).Aspiracje zawodowe mężczyzn i kobiet nieco się różnią.
Wśród osób biorących udział w badaniu, najwięcej - 31% - aspiruje do osiągnięcia poziomu kierownika lub kierownika działu w firmie średniej wielkości. Do tej grupy aspiruje największy procent kobiet - 40%. Większość mężczyzn (51%) zainteresowanych jest sprawowaniem stanowiska wyższej kadry zarządzającej (np. wiceprezes, dyrektor zarządzający, właściciel firmy itp.).