Polki nie czują się pewnie w świecie finansów i nie oszczędzają. Wciąż mają wiele obaw przed korzystaniem z nowoczesnych usług finansowych, chcą jednak poszerzać swoją wiedzę na ten temat – to wnioski z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia na zlecenie GE Money Banku. Badania te stały się inspiracją dla kampanii edukacyjnej „Kobieta w świecie finansów”, organizowanej we współpracy z Fundacją Centrum Promocji Kobiet.
40% badanych kobiet ma zobowiązania finansowe wobec banków. Najczęściej zaciągane są kredyty gotówkowe lub pożyczki. Kobiety przeznaczają je przeważnie na zakup sprzętu AGD albo mebli. Aż 18% Polek deklaruje pożyczanie gotówki na pokrycie bieżących wydatków. Co piątej respondentce zdarzyło się też zaciągnąć pożyczkę na spłacenie innej pożyczki. Kobiety samodzielnie wychowujące dzieci zdecydowanie preferują pożyczki od znajomych lub rodziny, a jednocześnie rzadziej niż matki wychowujące dzieci w pełnych rodzinach decydują się na kredyty hipoteczne.
Ponad 90% Polek ma konto w banku, ale aż 1/3 z nich wciąż płaci rachunki za mieszkanie na poczcie. Wśród sposobów płatności dominuje gotówka, a karty kredytowe są traktowane nie jako narzędzie ułatwiające życie, ale jako zabezpieczenie na „czarną godzinę”. „Ponad połowa respondentek uważa, że używanie karty płatniczej prowadzi do utraty kontroli nad swoimi finansami” – mówi ekspertka współpracująca z kampanią, dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. „Jak widać, mimo że Polki korzystają z produktów bankowych, to wciąż mają wiele obaw związanych z nowoczesnymi usługami finansowymi i nie potrafią wybrać dla siebie tych naprawdę korzystnych.” – dodaje.
Jedną z trzech najpopularniejszych metod oszczędzania jest odkładanie do przysłowiowej „skarpety”. Prawie 40% Polek w ogóle nie oszczędza. Wśród kobiet samodzielnie wychowujących dzieci odsetek ten jest jeszcze większy i wynosi 60%. Dla 60% badanych Polek oferty większości instytucji finansowych są zbyt skomplikowane, 80% nie lubi nadmiernie myśleć o swoich finansach, a tylko 7% uważa się za ekspertkę w tej dziedzinie. Jednocześnie 1/3 kobiet jest zainteresowana zwiększeniem swojej wiedzy z zakresu finansów. „Chcemy pomóc Polkom, w szczególności tym samodzielnie wychowującym dzieci, w zdobywaniu wiedzy. Naszym celem jest dostarczenie im niezbędnych porad i narzędzi oraz pokazanie sposobów na oszczędzanie i efektywne zarządzanie budżetem domowym” – mówi Aleksandra Kwiatkowska, rzecznik prasowy GE Money Banku, organizatora kampanii.
W działania zaangażowała się Fundacja Centrum Promocji Kobiet, mająca wieloletnie doświadczenie we współpracy z kobietami. „To bardzo ważne, by kobiety w Polsce rozwijały zdolności i w pełni wykorzystywały swój potencjał” – mówi Anna Jancewicz, prezes Fundacji Centrum Promocji Kobiet. „Polki nie doceniają własnych możliwości i dlatego potrzebują działań skierowanych bezpośrednio do nich. Takich, które dodadzą im skrzydeł i wyzwolą drzemiącą energię. Edukacja finansowa jest niezbędnym elementem funkcjonowania kobiet w nowoczesnym społeczeństwie.” – dodaje.
Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa, zawierająca wiele porad i praktycznych narzędzi, które mają pomóc kobietom w zarządzaniu domowym budżetem. Za jej pośrednictwem można zapisać się na szkolenia, podczas których kobiety nauczą się sztuki samodzielnego podejmowania decyzji finansowych. Na stronie internetowej można również znaleźć poradnik, zawierający informacje niezbędne do tego, żeby rozwijać i doskonalić umiejętność efektywnego zarządzania osobistym budżetem. „Narzędzia wykorzystywane podczas kampanii doskonale trafiają w potrzeby kobiet. Jedna na trzy Polki zainteresowana jest poradnikiem, a jedna na pięć szkoleniami dotyczącymi sposobów zarządzania swoimi pieniędzmi. Wśród kobiet samodzielnie wychowujących dzieci odsetki te są jeszcze wyższe” – komentuje dr Ewa Lisowska.