„Kopernik była kobietą!” te słowa pamiętają z pewnością wszyscy miłośnicy „Seksmisji”. „Kopernik” rzeczywiście nie była kobietą i wygląda na to, że nawet „Skłodowskich” nie będziemy wkrótce mieć zbyt wiele, bo pozycja kobiet w świecie nauki czy polityki nie jest zbyt wysoka.
Wprawdzie coraz więcej kobiet kończy wyższe uczelnie (często z lepszymi wynikami, niż mężczyźni), jednak trudniej jest im znaleźć zatrudnienie w środowisku akademickim i rzadziej otrzymują fundusze na badania naukowe.
Według danych GUS kobiet zatrudnionych w sferze nauki jest niewiele mniej, niż mężczyzn, jednak zarabiają one znacznie mniej i zajmują niższe stanowiska. Tylko nieliczne piastują stanowiska prorektorów czy dziekanów.
Podobnie jest zresztą w całej Europie: kobiety – naukowcy czują się dyskryminowane i pomijane przy awansach. Nawet w tak znanej ze swej polityki „prokobiecej” Szwecji kobiety bardzo rzadko pełnią funkcje rektorów. We Francji kobiety stanowią niespełna 15% władz wyższych uczelni, a w Hiszpanii jest to zaledwie 6%.
W polityce sytuacja kobiet przedstawia się niewiele lepiej: w parlamentach świata panie stanowią średnio ok. 16%, a w krajach arabskich jest to zaledwie nieco ponad 8%.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »