kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

L’ORÉAL Polska dla Kobiet i Nauki
2008/12/4 16:40:00

W 8. edycji corocznych stypendiów L’ORÉAL Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO uhonorowano pięć wyjątkowych kobiet – naukowców, które 28 listopada w Warszawie otrzymały stypendia naukowe.

Jak co roku, od 8 lat, nagrody przyznano kobietom prowadzącym badania w dziedzinach biologiczno-medycznych. Tegoroczne laureatki w pełni oddają misję programu: pragną zmienić obraz polskiej nauki i wesprzeć zaangażowanie kobiet w jej rozwój. Każdego roku niezależne jury, w skład którego wchodzą wybitni naukowcy, z wielu ośrodków w Polsce, przyznaje trzem doktorantkom roczne stypendia w wysokości 20.000 zł, a dwóm habilitantkom w wysokości 25.000 zł (wypłacane w miesięcznych ratach).


Na liście stypendystek L’Oréal Polska/UNESCO jest już czterdzieści kobiet. Prowadzą one badania w Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.


Stypendia doktoranckie otrzymały: Edyta Dyguda-Kazimierowicz (biotechnologia) - temat: „Modelowanie aktywności katalitycznej i inhibicyjnej w układach enzymatycznych ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań międzycząsteczkowych”; Joanna Matyjasik (biologia molekularna) - temat: „Identyfikacja genów związanych z predyspozycją do nowotworów z wykorzystaniem badań na chorych z rakiem jasnokomórkowym nerki jako modelu selekcji wstępnej”; Katarzyna Stachowicz (analityka medyczna) - temat: „Potencjalne przeciwlękowe działanie ligandów metabotropowych receptorów glutaminianergicznych I i III grupy”


Stypendia habilitacyjne uzyskały: dr Barbara Klajnert (biofizyka medyczna) - temat pracy: „Oddziaływanie dendrymerów z białkami i peptydami – wpływ dendrymerów na proces agregacji peptydów prionowych i alzheimerowych” i dr Iwona Łakomska (chemia bionieorganiczna) - temat pracy: „Nowe kompleksy Pt(II), Pd(II) i Pt(IV) z analogami zasad purynowych o potencjalnych właściwościach antynowotworowych. Wpływ struktury na aktywność antynowotworową in vitro”.


Stypendia przeznaczone są dla kobiet zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie medycyny i nauk biologicznych, których prace mają charakter aplikacyjny. Warunkiem przystąpienia do konkursu, zarówno dla doktorantek (granica wieku 35 lat), jak habilitantek (do 45 lat), jest końcowy etap realizacji pracy. Kandydatury oceniane są przez 11 jurorów – wybitnych autorytetów polskiego życia naukowego.


Stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO są inicjatywą lokalną. Źródłem inspiracji była międzynarodowa umowa zawarta w Paryżu między Grupą L’Oréal i UNESCO „For Women in Science”. W jej ramach, każdego roku, w paryskiej siedzibie UNESCO, wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia. Lokalny, polski program przyznawania stypendiów, stał się wzorem dla innych krajów. Obecnie prowadzi go już 85 filii Grupy L’Oréal. Uhonorował on w sumie 480 młodych kobiet-naukowców na poziomach krajowych.







()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: badania, badania biologiczno-medyczne, kobiety, stypendia naukowe


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »