Według potocznych opinii macierzyństwo to stan, który odmienia kobietę na całe życie. Tymczasem współczesna gospodarka nie oczekuje mentalnych rewolucji jednostki, ale permanentnego rozwoju pracownika. Czy matka może więc być dobrym pracownikiem?
"Sama jestem zdziwiona jak można dojść do perfekcji w organizacji planu dnia" - stwierdza Agnieszka Cegielska, reporterka i prezenterka, która od kilku tygodni spełnia się w nowej roli - roli matki. Agnieszka, jak i tysiące innych kobiet nie chce porzucać swojego dorobku zawodowego, ale zamierza sprawnie łączyć rolę zawodową z macierzyństwem. Czy jest to możliwe?
Trudno jest pogodzić rolę matki i kobiety pracującej. Wie o tym niejedna mama, która odprowadza dziecko do żłobka czy przedszkola na czas swojej pracy, ale poświęca mu wiele czasu po zakończeniu zawodowych obowiązków. Jest to ogromny wysiłek, często niedoceniany przez otoczenie.
Rosnący udział matek w życiu zawodowym powiązany jest bowiem nie tylko z potrzebą ratowania domowego budżetu. Dla wielu kobiet praca zawodowa stwarza możliwość realizacji własnych ambicji i pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Aktywna postawa matki, która przy tym nie zaniedbuje swojego macierzyństwa może stać się idealnym wzorcem dla dziecka.
Na pytanie: Co poradziłabyś przyszłym matkom, które dziś żyją dynamicznie i robią kariery zawodowe? Agnieszka Cegielska odpowiada: "Poradziłabym, żeby starały się być mamami szczęśliwymi, spełnionymi, nie zapominały o sobie i swoich potrzebach, bo dziecko to barometr naszych uczuć. Kiedy my się uśmiechamy, ono uśmiecha się podwójnie".
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »