Już około 460 tysięcy kobiet w Polsce skorzystało z różnych form wsparcia z funduszy unijnych. Dotacje przeznaczone są głównie na pomoc kobietom wracającym na rynek pracy po urodzeniu dziecka, podnoszenie kwalifikacji i łączenie życia zawodowego z rodzinnym.
Ponad 330 tys. kobiet skorzystało ze wsparcia związanego z aktywizacją osób bezrobotnych, a prawie 110 tys. z projektów poświęconych aktywizacji zawodowej i pomocy w podjęciu działalności gospodarczej.
Programy dofinansowywane przez Europejski Fundusz Społeczny realizowane są przede wszystkim przez lokalne organizacje pozarządowe i powiatowe organizacje pracy.
Obejmują one swym zasięgiem zazwyczaj absolwentki i kobiety bezrobotne, które z różnych powodów mają problemy ze znalezieniem pracy. W ramach takich projektów finansuje się np. szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe, pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej czy staże zawodowe.
Ze środków unijnych finansowane są także kampanie społeczne mające zwrócić uwagę Polaków na sytuację kobiet na rynku pracy: „Mama w pracy", „Gender Index" czy „Równi w pracy. To się opłaca”.